Podręcznik doboru wielkości serwera Emerson Fa 700 to kompleksowy poradnik ułatwiający proces doboru odpowiedniej wielkości serwera dla określonego zakresu zadań. Poradnik zawiera szczegółowe informacje na temat wszystkich dostępnych modeli Emerson Fa 700 [1], w tym parametrów, danych technicznych, wskaźników wydajności i zalecanych zastosowań. Poradnik zawiera również wskazówki dotyczące wyboru wielkości serwera, wybór konfiguracji sprzętowej i szczegółowy opis procedury doboru wielkości serwera.
Ostatnia aktualizacja: Podręcznik doboru wielkości serwera Emerson Fa 700
Zapraszamy do pobrania plików z materiałami do projektowania, które ułatwią i usprawnią Państwa pracę.
Kotły gazowe
Tytuł | WydaniePodręcznik systemów grzewczych | Pobierz (PDF 10. 9 MB) 05. 2021Logano plus KB372 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 27. 4 MB) 10. 2018Logamax plus GB192i/GB192iT - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 11. 3 MB) 09. 2018Logamax plus GB162 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 8. 1 MB) 08. 2017Logano plus GB212 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 28. 5 MB) 09. 2016Logano plus SB325/SB625/SB745 - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 4. 0 MB) 03. 2014Logamax plus GB072/GB172T - gazowe kotły kondensacyjne Pobierz (PDF 4. 6 MB) 12. 2013Logano plus GB402 - gazowe kotły kondesacyjne Pobierz (PDF 6. 9 MB) 11. 2013
---|
Wciąż czegoś szukasz?
Poradnik SN można pobrać z załącznika.
Załączniki
[6. 03 MB]
Producenci oferują opony rowerowe o średnicy od 10 do 29 cali. Wśród tego zakresu mieszczą się zarówno modele dziecięce, jak i przeznaczone dla dorosłych. Jednostką miary ogumienia są najczęściej cale, ale spotyka się też inne metody zapisu. Rozmiar opon może być podawany w tzw. systemie francuskim oraz w milimetrach, wedle norm organizacji ETRTO. Globalizacja i unifikacja rynku sprawiły, że powyższe metody wystarczą, aby poznać wysokość i szerokość opon rowerowych.
Często jednak i w tych przypadkach spotyka się problemy, szczególnie jeśli kolarz nie zajmował się jeszcze wymianą ogumienia. Warto dowiedzieć się więcej, aby oznaczenia na oponie rowerowej w systemie francuskim, metrycznym i calowym stały się przejrzyste.
Rozmiar opony rowerowej jest podawany w kilku standardach, dzięki którym wymiary kół, szerokość i wysokość są czytelniejsze.
Przelicznik rozmiaru opon rowerowych – standard ETRTO
ETRTO to skrót do European Tyre and Rim Technical Organisation (Europejska Organizacja Techniczna ds. Opon i Dętek). W latach 60. ubiegłego wieku przedstawiciele przemysłu oponiarskiego większości krajów Europy zachodniej powołali wspólną inicjatywę. Miała ona na celu ujednolicenie systemu, w jakim podawane są rozmiary opon. Efektem działań było powstanie międzynarodowego standardu zapisu i produkcji, który obejmował nie tylko samo ogumienie, ale też typy wentyli.
Standard zapisu rozmiarów ETRTO składa się z dwóch liczb oddzielonych myślnikiem. Pierwsza z nich, zazwyczaj trzycyfrowa, oznacza średnicę wewnętrzną opony lub zewnętrzną felgi. Druga liczba mówi o szerokości. Przykładowy zapis 622-40 odnosi się do opony o średnicy wewnętrznej 622 mm i rozpiętości zewnętrznej 40 mm. Takie oznaczenie bardzo często można znaleźć w rowerach trekkingowych.
Jak czytać rozmiar opon? – system calowy i francuski
A czym od powyższej opony będzie się różnił model w rozmiarze 28 x 1, 5 cala? Niczym, z wyjątkiem zapisu. Jest to angielski standard oznaczenia wielkości za pomocą cali. Pierwsza liczba odnosi się do zewnętrznej średnicy opony, a druga – do szerokości. Dla przypomnienia: 1 cal to 2, 54 cm. Dla wielu rowerzystów jest to bardzo czytelny standard, ponieważ wysokość opony jest najczęściej podawana w okrągłych, dwucyfrowych liczbach: 20, 24, 26 i 29 cali.
Bardziej skomplikowany jest system francuski, opona z podpisem 700 x 40C, 700 x 35C itd. często nie za wiele nam mówi. Ta metoda oznaczenia na oponach rowerowych składa się z aż 3 elementów: dwóch liczb i litery. Dla przykładu – opona 700 x 38C, co oznacza? W tym przypadku liczba 700 to wymiar zewnętrznej średnicy, podawanej w milimetrach. Zapis szerokości uzupełniono literą C, która niesie dodatkową informację. Pierwotne oznaczenia od A do D świadczyły o rozpiętości – im wyżej w alfabecie znajdowała się litera, tym opona była węższa. Przez kilkadziesiąt lat produkcji niektóre typy zniknęły z rynku zupełnie (np. serie A i D), a inne zajęły ich miejsce. Stworzyło się przez to zamieszanie, dlatego system francuski może być dla rowerzystów nieco niejasny, szczególnie jeśli rozmiary nie są czytane uważnie. gif" data-default="/photo/article/l/CR_ID318_02. jpg" data-webp="true" data-l="/photo/article/l/CR_ID318_02. jpg" data-s="/photo/article/s/CR_ID318_02. jpg" alt="opona rowerowa corsa"/>Oznaczenia opon rowerowych znaleźć można na bocznej stronie ogumienia. System calowy jest najczęściej spotykanym standardem, który pozwala poznać rozmiar opon.
Porównanie rozmiarów opon
Globalizacja przemysłu rowerowego ma duże zalety – prawie na całym świecie opona 26-calowa (zapis angielski) będzie miała średnicę wewnętrzną 559 mm (zapis ETRTO). Współczesne systemy, w jakich podawane są wymiary opon rowerowych, wydają się być więc bardzo przejrzyste. Istnieje jednak kilka niejasności, które wymagają omówienia.
Kilka lat temu producenci rowerów postanowili wprowadzić na rynek nowy standard opon w rozmiarze 27, 5 cala. We francuskim systemie jest on oznaczony jako 650B, a według ETRTO – 584 mm. Opony do roweru w rozmiarze 27, 5 cala zostały dobrze przyjęte przez rowerzystów, którzy wymienili swoje 26-calowe koła na większe. W czasach debiutu nowe wymiary opon wprowadziły jednak zamieszanie, ponieważ na rynku funkcjonowały już mało popularne standardy 27 cali i 650A, a każdy z nich posiadał inną średnicę. Jest to doskonały przykład, dlaczego najlepiej trzymać się oznaczeń ETRTO, które są czytelniejsze.
Kiedy nie mamy pewności, czy aby na pewno właściwie zrozumieliśmy zapis i chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, pomóc powinna tabela rozmiarów opon rowerowych, którą przedstawiamy poniżej.
Najpopularniejsze wymiary opon rowerowych | ||
---|---|---|
Rodzaj roweru: | Rozmiar w calach: | Oznaczenie ETRTO: |
BMX | 20 | 406 |
dziecięcy | 24 | 507 |
MTB | 26 | 559 |
MTB | 27, 5 | 584 |
miejski (średnica 700) | 28 | 622 |
szosowy (średnica 700) | 28 | 622 |
MTB | 29 | 622 |
W ramach ciekawostki warto wspomnieć o szybko rozwijającym się segmencie jednośladów, do którego należą rowery gravel. Ten typ oznacza szosówki, które dodatkowo przystosowano do jazdy na drogach szutrowych i polnych. Standardowo rowery szosowe mają wąskie koła o średnicy 28 cali. Zazwyczaj najszersze opony, jakie da się założyć do graveli, to rozmiar 622 - 42, czyli inaczej 28 x 1, 6 cala. To trochę mało do szybkiej jazdy po piasku i wybojach, dlatego rowery tego typu posiadają ramy ze specjalnie wymodelowanymi widełkami ram. Producenci stosują ten zabieg, aby zmieścić opony o wysokości 27, 5 cala oraz większej szerokości. Wymiar 28 x 1, 6 oznacza praktycznie taką samą średnicę zewnętrzną, jak 27, 5 x 2, 0 (584 - 50), ale ta druga opona mieści więcej powietrza, dlatego jest wygodniejsza na polnych i szutrowych drogach.
Większe, 29-calowe koła są obecnie bardzo popularne w MTB. Warto wiedzieć, że rozmiar ten dotyczy średnicy zewnętrznej opony. Wewnętrzna średnica 29-calowej opony wynosi 622 mm, czyli dokładnie tyle samo, ile posiada każdy 28-calowy model przeznaczony do roweru trekkingowego. Innymi słowy – ogumienie 29 cali można założyć do koła miejskiego, które jest mniejsze o cal, ale problemem może okazać się brak miejsca wyznaczonego przez ramę i widelec.
Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze?
Na bocznej ściance każdego ogumienia powinny widnieć cyfry, które pozwolą poznać rozmiar opon rowerowych. Problemem mogą okazać się jedynie stare koła. W tym przypadku wymiary opon będą starte i trudne do odczytania. W takiej sytuacji najczęściej obstawić można typowe rozmiary: 26 cali (559 mm) i 28 cali (622 mm). Jeśli istnieją wątpliwości dotyczące wymiaru opon, należy posłużyć się miarką i sprawdzić samemu. gif" data-default="/photo/article/l/CR_ID318_03. jpg" data-webp="true" data-l="/photo/article/l/CR_ID318_03. jpg" data-s="/photo/article/s/CR_ID318_03. jpg" alt="opony rowerowe szerokie"/>Szerokie opony do roweru są obecne w modelach MTB, a węższe dotyczą szosowych. Rozmiar kół ma duże znaczenie w przypadku wyboru terenu, na którym jeździmy.
Jak zmierzyć rozmiar koła w rowerze?
Trzeba zaznaczyć, że rowerzyści rzadko spotykają się z sytuacją, że muszą samemu sprawdzić wielkość kół. Jeśli mierzymy wymiary opon za pomocą skali metrycznej, a chcemy poznać wynik w calach, potrzebne będzie przeliczenie jednostek. Przy własnoręcznym sprawdzaniu rozmiaru warto pamiętać o kilku rzeczach. Standard calowy dotyczy zewnętrznej średnicy koła, a ETRTO – wewnętrznej rozpiętości opony. Gdy już zbadamy wymiary, można będzie wybrać model, którym chcemy zamienić ogumienie. Przyda się do tego znajomość asortymentu w sklepie dla cyklistów lub kalkulator opon rowerowych, który określi ich rozmiar.
Jaki rozmiar opon dobrać do roweru?
Wymiary ramy i widelca mogą nieco ograniczać swobodę wyboru opon do roweru. Najczęściej istnieje jednak zakres, wewnątrz którego można zadecydować, jak przystosować jednoślad do jazdy po wybranym terenie. Warto znać szerokość obręczy, która pozwoli nałożyć odpowiednie ogumienie. Szersze opony są z reguły przeznaczone do kolarstwa terenowego, a węższe – na równy asfalt. Poza tym znaleźć można całą gamę modeli, których rozmiar będzie odpowiedni na zmienne podłoże. pl/rowery/gravel/">Rowery gravel cechuje szerokość 1, 6-2, 0 cale, która przyda się na drogach polnych i szutrowych. Wysokość kół decydować będzie z kolei o zwrotności i szybkości przemieszczania się po szlaku lub szosie. Istotną kwestią przy dobieraniu szerokości opon do obręczy jest to, że poza rozmiarem warto wziąć pod uwagę typ bieżnika, stosowane ciśnienie, a nawet markę, która stworzyła dany model. Zdecydowanie polecamy wykorzystać kalkulator opon rowerowych, który ułatwi poruszanie się po dżungli rozmiarów różnych modeli.